طرز صحیح نشستن در رانندگی

طرز صحیح نشستن در رانندگی

بدون شک یکی از مهم ترین موضوعاتی که باید به آن توجه ویژه ای داشت؛ سلامت جسمانی در هنگام رانندگی است. از آنجایی که در زندگی مدرن امروزی، استفاده از خودرو به صورت روزمره، امری کاملا بدیهی بوده و اغلب افراد ساعات زیادی را صرف رانندگی می کنند، طرز صحیح نشستن در رانندگی و نحوه ی درست قرار گرفتن در ماشین اهمیت خاصی پیدا می کند.

برخی از آسیب های جسمانی، ناشی از نشستن های طولانی مدت می باشد. زیرا عضلات باید مدت زمان طولانی، فشار ناشی از وزن بدن را بردوش خود تحمل کنند و مانع وارد شدن این فشار بر مفاصل و همچنین ستون فقرات کمری، پشتی و لگن شوند.

طرز صحیح نشستن در خودرو

طرز صحیح نشستن در خودرو

طرز صحیح رانندگی

متناسب با قدرت و آمادگی این عضلات زمان تحمل وزن آن ها نیز افزایش می یابد.در حالت طبیعی عضلات حدود 15 دقیقه می توانند وضعیت صحیح ستون فقرات را حفظ کنند!

پس از این مدت، دچار خستگی و وارد مرحله گرفتگی و اسپاسم می شوند که به این حالت “گاردعضلانی” می گویند. این وضعیت موجب بروز درد و کوفتگی در ناحیه ستون فقرات کمری می شود.

طرز صحیح نشستن روی صندلی ماشین

متخصصان معتقدند که نباید با عجله وارد خودرو شد. می بایست اول روی صندلی بنشینید، سپس پاها را به سمت داخل بچرخانید. هنگام خارج شدن نیز اول پاهارا خارج کنید، سپس بدن را بیرون ببرید.

به این ترتیب عضلات بدن و به خصوص ستون فقرات به صورت مرحله ای درگیر جابجایی وزن بدن به داخل خودرو می شوند. شاید مدل سوار شدن بر خودرو kart یکی از بهترین مثال ها در این خصوص باشد. زیرا یک راننده کارتینگ ابتدا دستان خودرو را روی فرمان و بالای صندلی راننده نهاده و پس از آن با قرار دادن پاها در جای مناسب که از قبل تعریف شده است، بدن خود را درون صندلی خودرو کارت قرار می دهد.

  • طبق نظر متخصص دیسک و ستون فقرات؛ تنظیم ارتفاع صندلی امری مهم می باشد. تنظیم باید به گونه ای باشد که باسن به تکیه گاه چسبیده و پاها تحت زاویه ی مناسب (بیشتر از 90 درجه نباشد) روی پدال ها قرار گیرند.

دکتر علیرضا یار احمدی، متخصص مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات، فوق تخصص صرع و دارای فلوشیپ اختلالات خواب از آمریکا می باشند.
راه های ارتباطی با دکتر یار احمدی:

شماره های تماس: 09127262653 /  88883718  /  09306487878
صفحه اینستاگرام

عوارض رانندگی به مدت طولانی

تصور کنید یک راننده مسابقه که بارها و بارها در شرایط مسابقه ساعت ها پشت فرمان نشسته است، باید بتواند فشارهای ناشی از مسابقه را تحمل کند. برای مثال یک راننده فرمول یک گاهی فشار G بیش از فشاری است که یک جنگنده به بدن وارد می کند، را باید تحمل کند.

این در حالیست که به طور میانگین این راننده باید حدود lap 60 را که یک و نیم دقیقه طول می کشد، پشت سر بگذارد. حالا شاید اهمیت حرکات درست در سوار و پیاده شدن به خودرو و حتی پوزیشن درست قرار گیری در خودرو در طول مسیر را بیشتر درک کنید.

بهتر است در صورت احساس کوفتگی یا سر شدن عضلات به خصوص در خودروهای اتوماتیک که عضلات پا و حتی دست کمتر تحرک دارند، چند دقیقه به بدن خود استراحت دهید و با کمی کش و قوس، فشار را از بدنتان خارج کنید.

طرز صحیح نشستن در رانندگی باعث کاهش صدمات ناشی از رانندگی طولانی مدت می شود و همچنین می تواند باعث کاهش آسیب هنگام بروز تصادف شود. فقط نیاز به صرف کمی وقت برای بهتر نشستن و برخی تنظیمات است.

عوارض رانندگی طولانی مدت

عوارض رانندگی طولانی مدت

عوارض ناشی از پوزیشن های اشتباه حین رانندگی

اگر طرز صحیح رانندگی کردن را رعایت نکنید، در دراز مدت دچار عوارض اسکلتی-عضلانی خواهید شد. عضلات کناری ستون فقرات در دراز مدت تحلیل می روند و فرسوده می شوند. بنابراین کوچک ترین فشار یا آسیب به ستون مهره ها باید خیلی جدی گرفته شود. به طور کلی رانندگی طولانی مدت آسیب های جدی به ناحیه کمر، عضلات و گردن وارد می کند.

اما با انجام نرمش های صحیح عضلات، می توان تا حدی از بروز گرفتگی عضلات و عوارض ستون فقرات جلوگیری کرد.

  • اختلال در سیستم گردش خون

به عقیده متخصص مغز و اعصاب، اختلال در سیستم گردش خون یکی از مشکلات جدی ای می باشد که بر اثر ثابت بودن راننده و آویزان ماندن ساق پا به مدت طولانی، برای رانندگان ایجاد می شود و توصیه می شود؛ افرادی که بیش از 4 ساعت در روز رانندگی می کنند، به فاصله هر 2 ساعت یکبار توقف کرده و چند دقیقه ای قدم بزنند، تا خون در پاهای آن ها آسان تر جریان پیدا کند.

صحیح نشستن پشت فرمان

جابه جا شدن و ثابت نماندن در مدت زمان طولانی امری ضروری می باشد و همچنین توصیه می شود فرمان خودرو را با یک دست نگه دارید. زیرا زمانی که دو دست روی فرمان قرار می گیرند، کششی روی شبکه عصبی وارد می شود.

بنابراین بهتر است با یک دست فرمان خودرو را کنترل کرد و دست ها نیز پس از مدتی جابجا شوند. هرچند ایمنی رانندگی از نگهداری فرمان توسط دو دست خبر می دهد، اما ترجیحا می توان در مسیرهای صاف و هموار از یک دست استفاده کرد تا عضلات کمتری با نگهداری فرمان درگیر شوند.

یکی از عادات غلط به هنگام رانندگی، موقعی می باشد که شخص دنده عقب حرکت می کند! در این حالت دیده می شود که راننده یک دست خود را بر پشت صندلی قرار داده و به عقب نگاه می کند که این امر ممکن است به عضلات گردن آسیب برساند. بنابراین توصیه می شود به هنگام دنده عقب رفتن از آیینه ها و دوربین استفاده کنید.

نقش کمربند در جلوگیری از آسیب های جسمانی

نقش کمربند در جلوگیری از آسیب های جسمانی

اهمیت کمربند ایمنی

یکی از الزامات به هنگام نشستن در خودرو و پیش از اقدام به راندن وسیله نقلیه، بستن کمربند ایمنی است. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که اگر ضربه ای توسط خودرو در حال حرکت به خودرو ثابت صورت بگیرد، بیشتری فشار و آسیب به ناحیه کمر و گردن وارد می شود. بنابراین استفاده از کمربند ایمنی می تواند این آسیب را کاهش دهد.

نقش پشت سری صندلی در کاهش فشار به گردن

تفاوت زیادی بین صندلی های برقی و دستی وجود دارد. صندلی های دستی دارای محدودیت در تنظیم دلخواه هستند؛ درحالی که قد، وزن و طول پای افراد متفاوت است. با این حال تنظیم پشت سری صندلی بسیار مهم می باشد.

این قطعه نباید با پشت سر شما فاصله ی زیادی داشته باشد تا در زمان برخورد و بازگشت گردن به سمت عقب، مسیر بازگشت را کوتاه کند و از این طریق از شدت ضربه بکاهد.

سایر مقالات ارائه شده:

 

درمان بیماری صرع

 

دیسک کمر

درمان کمر درد با طب سوزنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =